cartography

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print PDF

Programme

 

Wednesday, 1 September 2010

09:15 - 09:30

Opening Ceremony

09:30 - 10:30

Plenary Session IManfred Buchroithner

10:30 - 11:00

Morning Break

11:00 - 12:30

Session 1 – GEOVISUALIZATION

Session 2 – MAPPING OF PHYSICAL ENVIRONMENT

 

  1. Space, Time, Activity and Human Error: Using Space-time Constraints to Interrogate the Degree of Uncertainty in Survey-based Movement Datasets - Qian (Chayn) Sun, Pip Forer, Jinfeng Zhao and David Simmons
  2. Leader Lines: A replacement for Color to Highlight Observations in Geovisualization? - Amy L. Griffin and Anthony C. Robinson
  3. Inside a comic strip Space-Time Cube – Antoni Moore
  4. GIS, Visualisation and the Pursuit of Time Sensitive Demographics 24 / Anyday: An Exploratory Comparison of Contexts – Samantha Cockings and Pip Forer
  1. Geovisualisation of Land Use in Rivers: Visualisations of the downstream effects of the rural lands of New Zealand - Isaac Nti, Barbara Hock and Philip Sallis
  2. Measuring Temporal Changes in Water Quality of Waikato Lakes using Landsat Images - Lars Brabyn, Glen Stichbury, Mathew Allan, Brendan Hicks and David Hamilton
  3. Note of Cartographic and Information Visualisation Decisions in the Design of an Online Maori Land Visualisation Tool – Chris McDowall

SHORT POSTER OUTLINES:

  1. Depicting glacial geomorphology in the South Island, New Zealand - Belinda Smith Lyttle
  2. Cook Strait: NIWA Chart, Miscellaneous Series 88 – Kevin Mackay, Simon Bardsley, Helen Neil, Erika Mackay, John Mitchell, Joshu Mountjoy and Arne Pallentina

12:30 - 14:00

Lunch

14:00 - 15:00

Plenary Session IIDavid Crossman

15:00 - 15:30

Afternoon Break

15:30 - 17:00

Session 3 – VISUAL ANALYTICS

Session 4 – HISTORICAL AND SOCIAL MAPPING

 

  1. Towards acquisition of semantics of places and  events by multi-perspective analysis of  geotagged photo collections - Slava Kisilevich, Daniel Keim, Natalia Andrienko and Gennady Andrienko
  2. Visual Analytics on Eye Movement Data Reveal Search Patterns on Dynamic and Interactive Maps - Kristien Ooms, Gennady Andrienko , Nathalia Andrienko, Philippe De Maeyer and Veerle Fack
  3. Applying geovisual analytics to Brazilian volunteered Wikicrimes data – Antoni Moore, Marcos de Oliveira, Carlos Caminha, Vasco Furtado, Victor Basso and Leonardo Ayres
  1. Cartographic Artefacts and Warfare: Gallipoli 1915 - William Cartwright
  2. Viticultural zoning for the identification and characterisation of New Zealand Terriors using cartographic data - Subana Shanmuganathan
  3. A modern field-based approach to geographical reconnaissance for defining target populations in malaria elimination zones - Scott Pontifex and Gerard Kelly

 

17:00 - 17:30

Poster and Commercial Session (part of the Ice Breaker)

Thursday, 2 September 2010

09:15 - 09:30

Introduction

09:30 - 10:30

Plenary Session IIIWilliam Cartwright

10:30 - 11:00

Morning Break

11:00 - 12:30

Session 5 – WEB 2.0

Session 6 - SURVEYING AND MAPPING

 

  1. Simplifying climate change communication: An application of data visualization at the regional and local scale - Jean-Philippe Aurambout, Falak Sheth, Chris Pettit and Subhash Sharma
  2. Applying contemporary and collaborative web application to a Geo-knowledge tool - Monique Elsley and William Cartwright
  3. Twitter Mapping: With Purpose and Fit For Purpose - Kenneth Field and James O'Brien
  1. Locations of Geographic Objects - Marian Rybansky , Vlastimil Kratochvil and Vaclav Talhofer
  2. Determination of Radio Signal Source Position from Measured Azimuth - Alois Hofmann, Sarka Hoskova, Vlastimil Kratochvil and Vaclav Talhofer
  3. The 2-D digital density model of New Zealand - Robert Tenzer, Pascal Sirguey, Mark Rattenbury and Julia Nicolson

12:30 - 14:00

Lunch

14:00 - 15:00

Plenary Session IVColin MacDonald

15:00 - 15:30

Afternoon Break

15:30 - 16:30

Panel Discussion with Keynote Speakers

16:30 - 17:30

NZCS BGM

Friday, 3 September 2010

09:15 - 09:30

Introduction

09:30 - 10:30

Plenary Session VCindy Brewer

10:30 - 11:00

Morning Break

11:00 - 12:30

Session 7 – TIME, SPACE AND COGNITION

Session 8 - CARTOGRAPHIC EDUCATION

 

  1. Visualising a Temporal Cartography of Wilderness Travel - Mick Abbott
  2. The Space-Time Aquarium is Full of Albatrosses: Time Geography, Lifestyle and Trans-Species Geovisual Analytics – Jinfeng Zhao, Pip Forer, Michael Walker and Todd Dennis
  3. Knowledge in (Geo)Visualisation - Chris Marmo , William Cartwright and Jeremy Yuille
  4. Augmented View for a Virtual Spatial-Temporal Annotation System: an Android platform study – Julian Muenster and Mariusz Nowostawski
  1. Teaching Cartographic Design with GIS Tools - Cynthia Brewer
  2. A new geovisualization course at Otago - Antoni Moore
  3. Map symbolisation: Designer’s notes - Igor Drecki
  4. Publication Perambulations of a Cartoholic – Geoff Aitken

12:30 - 14:00

Lunch

14:00 - 15:00

Plenary Session VIPhil Allen

15:00 - 15:30

Afternoon Break

15:30 - 17:00

Session 9 - GEO-SEMANTICS AND INFERENCE

Session 10 – APPLIED CARTOGRAPHY

 

  1. Open Source, Open Platform Semantic-Enable Geographic Information System - Tawan Banchuen , Mark Gahegan , Sina Masoud-Ansari, William Smart and Brandon Whitehead
  2. An Interactive Semantic Translation Service for Classified Maps - Will Smart , Mark Gahegan , Sina Masoud-Ansari, Tawan Banchuen and Brandon Whitehead
  3. A Bayesian non-parametric approach to modelling geophysical events – Sergio Hernandez and Philip Sallis
  4. Building relationships: the semantic connections between New Zealand’s Land Cover Databases and Carbon Analysis System – Brandon Whitehead, John Dymond, Mark Gahegan, Robert Gibb, Peter Newsome, Nick Spencer, Will Smart, Robert Wydler and Tawan Banchuen
  1. 3D map projections - What's hot and what's not - Roger Smith
  2. Building an Inventory of Maps and Geospatial Imagery of New Zealand (IMAGINZ)  -Shannon McColley

SHORT POSTER OUTLINES:

  1. Indonesian Atlas From Space: A Remotely Sensed and Cartographic Mode of Geospatial Visualization - S Martha, A Poniman, S Widjojo, S Purnomo and Ferrari Pinem
  2. Environmental Health Atlas - Linda Beale, Carlos Abellan and Daniela Fecht

17:00 - 17:15

Closing Ceremony

   
   
   
     
     
   
   
   
     
     
 

   
   
   
     
     
   
   
   
     
     
 
 
 
   
   
   
   
   


 

Last Updated ( Friday, 08 October 2010 10:11 )